Rancangan Mengajar

TAJUK                        :KATA ADJEKTIF
Tarikh
Masa
Kelas
Bil.murid
Mata pelajaran
Tajuk
Objektif



Pengalaman
sediaada

Konsep

Bahan
Nilai
Kemahiran


: 10 Okt 2012 (Rabu)
: 8.45 -9.45 pagi
: Tahun 4Bistari
: 25  orang
: Bahasa Melayu
: Kebun Buah-buahan
: Pada akhir matapelajaran, murid dapat:-
   1) Menyenaraikan 20 kata adjektif
   2) Mengesan kesalahan ejaan, tanda baca dan strukturayat  yang  terdapat dalam ayat.
: Murid pernah belajar kata adjektif ketika berada dalam Tahun3.


: Kata adjektif menerangkan sifat manusia, haiwan, tumbuh-tumbuhan,dan   benda.
: petikan cerita, buku, latihan, bahan maujud(rambutan,ciku,durian betik)
: Bersyukur
  Fokus utama          :   8.1 Aras 1 (i)
  Fokus sampingan   :   9.1 Aras 2 (i)

Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
catatan



Aktiviti Guru
Aktiviti Murid


   Set induksi          (5 minit)
Tajuk:  Kebun Buah-buahan
1.Guru menunjukkan buah-buahan kepada murid dan mereka di kehendaki menamakannya
1.Murid menamakan buah-buahan yang yang ditunjukkan oleh guru iaitu durian, betik, rambutan, duku dan lain-lain.




2.Guru meminta murid menceritakan secara ringkas pegalaman mereka makan buah-buahan atau pesta buah-buahan.
2.Beberapa orang murid menceritakan pengalaman mereka makan buah-buahan.



3.Guru meminta murid membezakan buah-buahan tempatan dengan luar negeri.
3.Beberapa orang murid memberi pandangan mereka.

Langkah 1  (10 minit)

1.Guru mengarahkan murid petikan bertajuk kebun buah-buahan.
1.Murid membaca petikan tajuk kebun buah-buahan



2.Guru mengarahkan murid menceritakan maksud keseluruhan petikan tersebut.
2.Beberapa orang murid menyatakan maksud petikan dengan menggunakan ayat sendiri.


3.Guru mengarahkan setiap kumpulan mencatat kebaikan memakan buah-buahan untuk kesihatan.
3.Setiap kumpulan berbincang tentang kebaikan memakan buah-buahan untuk kesihatan


4.Guru meminta wakil setiap kumpulan membentangkan kebaikan makan buah-buahan.
4 Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil dapatan meraka tetang kebaikan makan buah-buahan iaitu :



a)Mengurangkan risiko barah ,sakit jantung dan angin ahmar.



b)Kaya berbagai vitamin, mineral, serat, dan karbohidrat.



c)Melawaskan pembuangan air kecil dan besar’

Langkah 2 (15minit)
Kata adjektif
1.Guru mengarahkan murid menyatakan maksud  kata adjektif
1.Murid memberi pelbagai maksud  kata adjektif mengikut kefahaman masing-masing.



2.Guru menunjukkan buah betik dan meminta murid menyatakan rasa buah betik tersebut.
2.Murid menyatakan  rasa betik adalah manis.


3.Guru menjelaskan kepada murid bahawa “manis” merupakan kata adjektif iaitu sifat sesuatu benda.
3.Murid mendengar penjelasan guru.


4.Guru menyuruh murid mengariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan..
4.Murid mengariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan iaitu harum , panjang , manis, lazat .


5.Guru mengarahkan murid menyenaraikan 20 kata adjektif yang mereka tahu
5. Murid menyenaraikan 20 kata adjektif .



Contah:



Letih



Merah



Besar



Lurus



Harum



Baharut



Dekat



Suka



Lembut

Langkah 3 (18minit)
Kata adjektif
1.Guru mengarahkan murid membina ayat menggunakan kata adjektif.
1.Murid membina ayat menggunakan kata adjektif.



2.Guru mengarahkan murid membaca ayat yang telah dibina.
2.Murid membaca ayat yang telah dibina.


3.Guru mengarahkan murid menulis ayat yang telah dibina pada ruangan yang disediakan pada papan tulis.
3.Murid ayat pada ruang yang disediakan mengikut kumpulan.


4.Guru mengarah murid menyemak jawapan rakan
4.Murid menyemak jawapan rakan dan mengesan kesalahan dari segi ejaan, tanda baca.


5.Guru memberi ulasan berkaitan dengan penyemakan tersebut.
5.Murid mendegar ulasan guru

Langkah 4 (10minit)
Kata adjektif
1. Guru mengarahkan murid menyenaraikan 20 kata adjektif dan memilih 4 daripadanya untuk di buat ayat.
1. Murid tugasan seperti mana yang diarahkan oleh guru.


Penutup        (2 minit)
Mencari
1.Guru meminta murid mencari barangan dalam kelas yang berbentuk bulat.
1.murid mencari barangan yang berbentuk bulat



Guru membuat rumusan pembelajaran hari ini
Contoh: Pengasah pensil                                               penutup botol                                              biskut dll



2.Murid mendegar penjelasan guru.

Refleksi:

Aktiviti pengayaan dan pemulihan.